"Enter"a basıp içeriğe geçin

Ticari Kredi Kartı Nedir, Ticari Kredi Kartı Nasıl Alınır?

Ticari kredi kartları hakkında detaylı bir bilgiye sahip olmak istiyorsanız aşağıdaki yazımızı kesinlikle incelemelisiniz. Ticari kredi kartı nasıl alınır, ticari kredi kartı başvurusu ve daha fazla bilgiyi kredivenotum.com adresimizde.

Tüketici yani bireysel kredi kartlarında ki limit sınırlaması sonrası ticari ve tüzel kuruluşlar için vaz geçilmez hale gelen ticari kart hakkında detaylı bilgileri Ticari Kart Nedir yazımızda detaylandırmıştık. Bu yazımızda nasıl Ticari kredi kartı başvurusu yapıldığı ve alındığı, normal kredi kartlarına göre avantajları, ve genel olarak bankaların bu kart üzerinde kart ücretleri politikaları konusunda bilgilendirme yapacağız.

Ticari kart taksit yapar mı?

Benzin, gıda, cep telefonu vb. sektörlerinde taksit yasağı sebebiyle son zamanlarda ticari kartları önce çıkartan özelliklerden biri olmuştur. Şahıs firması olan bir çok kişi çok cep telefonlarına kolayca taksitli olarak alabildi. Tabi ki bu alınan cep telefonları şirketin envanterinde görünmek zorundadır.

Ticari kredi kartı nasıl başvuru yapılır?

Olmazsa olmaz ön koşul Tüzel bir kişilik (vergi numarası) olmanız gereklidir yani LTD vb. şirket üzerinde bir ortaklık payınız ya da  aktif bir şahıs firması olması gerekli. Elbette çalıştığınız şirket size harcamalarınız için ek kart verebilir ama o kart da şirketin ana ticari kredi kartı bağlıdır. Ticari kartlar tıpkı kredi gibi bir risk ürünüdür ve şirketin bankada ki kredi limitleri dahilinde tahsis edilmektedir.

Bankaya son 3 yıl beyannameleri (basit usul tutuluyorsa işletme defteri yeterlidir), vergi levhası, kimlik fotokopisi, imza beyannamesi, varsa ve yüksek limit talep ediliyorsa arsa, ev, araç belge fotokopileri ile bankaya başvuru yapabilirsiniz. Dediğimiz gibi tıpkı kredi başvurusu gibidir, yüksek limit olarak çalışabilir. İhtiyaç ve sektöre göre 200,000TL üzeri kredi kartları çok rahat şekilde çıkabilmektedir. Tabi ki tüm değerlendirme banka politikaları ve banka tahsis yetkisindedir.

Ticari kredi kartı avantajları

Normal bireysel kredi kartının tüm özelliklerini taşımaktadır, bu özelliklere ek olarak taksit olmayan sektörlerde taksit yapabilmektedir. Ödemelerinizi doğrudan kredi kartı ile yapıp hem yüksek puanlar kazanıp hemde nakit taşıma derdinden kurtulabilirsiniz. Yüksek tutarlı bir kaç ödeme kaynaklı ekstre çok geldiyse, ekstreyi erteleme özelliği vardır (faiz karşılığında). Sigorta ve SGK gibi ödemelerinizi otomatik ödeme olarak ticari kartınıza bağlayıp unutma ve gecikme faizi ödeme riskinden kurtulabilirsiniz.

Ticari kart aidatları

Gelelim en önemli konuya bu kadar özellikli bir kart bankalar tabi ki bedava vermiyor ortalama 120-150TL yıllık kart ücretleri vardır, çok yüksek limitlerde (250binTL üzeri gibi) özel komisyon alan bankalar var. Tabi ki çalışma büyüklüğünüz ve ana bankanızdan bu hizmeti alıyorsanız talep ederseniz bu ücretler iade edilebilmektedir tamamen banka politikaları ve sizin çalışma durumuzla alakalıdır.

İlginizi Çekebilir:  Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Kart ücreti olsa bile bu kart için kesinlikle değer, bu bir prestij kartıdır. Bir mal alımına gittiniz de çek karnesinden bile daha değerlidir. Çünkü nakit ile eş değerdir karşının pos cihazından geçtikten ve faturalandırdıktan sonra parasını almama gibi bir risk yoktur. Yine bunun bir ticari kart olduğunu unutmayın, şahsi harcamaları mutlaka normal kredi kartlarınız yapmanızı önemle tavsiye ederiz.

Ticari kredi kartı; bireysel harcamalarla işle ilgili harcamaları ve yeniden satış amaçlı alımları birbirinden rahatça ayırmayı sağlayan. Raporlama, artı taksit – puan ve daha bir çok avantajı bir arada sunan bir bankacılık hizmetidir.

Ticari kredi kartları nakit akışı üzerinde etkili bir kontrol kurmayı sağlayan. Para yönetiminde verimliliği arttıran ve aynı zamanda masrafları düşüren, ticarette ve diğer iş yaşamında rekabet üstünlüğü sağlayan bir araçlardır.

Ticari kredi kartı kullanarak şirketinizin tüm harcamalarını hiçbir çek-senet sıkıntısıyla, vade derdiyle, banka stresiyle uğraşmadan hızla, kolayca ve güvenle taksitlendirip vadelendirebilirsiniz.

Şirket harcamalarının tamamının, çalışanlar için belirlenen limitler, yetkiler ve sınırlar dahilinde alım yapılan tedarikçileri ve hizmet alınan işletmeleri de kontrol altında tutarak yapılmasını sağlar. Böylelikle paranın kontrolü tamamen yöneticinin elinde olur. Kartlarınn üzerine işletme adının yanında, kart sahiplerinin isimlerini, şirket ünvanlarını da yazdırabilir, kredi kartının kullanıldığı her yerde kazanarak harcama yapabilirsiniz. Şirketin bütün finansal maliyetlerinin düşürülmesinde de etkili bir araçtır çünkü POS komisyonundan kredi puanına ve limitine kadar bankacılıkla ilgili her alanda kayıt altındaki harcamalarınız ve bankanızla yoğun ilişkiniz göz önüne alınır.

Başlangıçta ticaret ya da üretim amaçlı alışverişlerde artık bütün harcamalarda işletmeler tarafından kullanılan. Genellikle bireysel kartlara nazaran yüksek limitli olan ticari kredi kartları yapılan mal ve hizmet alımları için bankaların sunduğu seçenekler çeşitlidir.  Alım sonrası belli bir ücret ve/veya vade farkı karşılığı borcun; Şube’de, ATM‘de, Telefon ya da İnternet Şubesi‘nde banka tarafından taksitlendirilmesi veya ödemenin ertelenmesi mümkündür.

Koşulları, komison ve oranları vade sınırları bankaların POS müşterileriyle yapacağı anlaşmalarla belirlenir. Satış noktasında doğrudan işletme tarafından POS’ta yapılacak taksitlendirme ve öteleme işlemleri de sunulan bir diğer kolaylıktır. Bankalar yerine işletmelerde taksitlendirme yapmak ticari kart kullanıcıları açısından daha avantajlıdır.

Bazı ürünler, sektörler ve işletmelerde ticari kart kullanımına taksit ve vade söz konusu olmamaktadır. Ancak işletmeler farklı faaliyet sahalarına ilişkin kampanyaları ticari kart kullanıcıları lehine değerlendirebilmektedir. İşletmelerin günümüz iş dünyasının zorlu rekabet koşullarında büyüme ve yatırım yapma kapasitesini, kredi kullanım olanaklarını geliştirmeleri zorunludur; harcama ve ödeme kolaylığı yaratan işletmeler bir adım öndedir. Daha fazla ürün satabilmek ve daha iyi koşullarda ürün alabilmek için her seçenek değerlendirilmelidir.

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir