"Enter"a basıp içeriğe geçin

Devlet Destekli Traktör Kredisi Alınır mı?

Çiftçilerin merakla beklediği konu hakkında detaylı bir makale hazırladık. 2019 Yılında Devlet destekli traktör kredisi nasıl alınır ve traktör kredisi için en uygun faiz oranları nedir? İşte bütün detayları ile birlikte 2019 Traktör kredisi yazımız.

Devlet Destekli Traktör Kredisi Alınır mı?

Traktör alımları için devlet tarafından verilen pek çok destek bulunmaktadır. Traktör hibe destekleri proje dahilinde (şu an mevcut değil) TKDK tarafından da verilmektedir. İnternet üzerinden traktör desteğinin sorgulaması yapılabilmektedir. Ayrıca bankalar tarafından verilen traktör kredileri de bulunmaktadır. Devlet teşvikli kredilerin yanı sıra Ziraat Bankası ve Denizbank tarafından uygun faiz ve vade oranları ile sunulan traktör kredileri bulunmaktadır.

Devlet Destekli Traktör Kredisi veren kurum ve kuruluşlardan kredi çekmek isteyen çiftçilerimiz için, tarımsal alanda verilen teşvik ve hibelerle birlikte Türkiye’de hangi kurumların traktör alımı için geri ödemesiz kredi verdiğini araştırdık. Eğer tarımsal yatırımınız için, traktör almayı hedefliyor ve bu alım için Devlet desteğinden faydalanmayı amaçlıyor iseniz, kafanızda ki sorulara yazımızdan cevap bulabilirsiniz.

Devlet Destekli Traktör Kredisi (Hibe) Veriliyor mu?

Günümüzde sanayi ve teknolojinin günden güne gelişmesi nedeniyle, tarım ile ilgilenen çiftçileri desteklemek, yerli üretimi arttırmak amacıyla Devlet tarafından tarım ve hayvancılık alanlarında birçok yatırımlar yapılmaktadır. Amaç; çiftçileri tarım faaliyetlerine teşvik etmek ve çeşitli krediler ile Desteleme yardımları ile finansman sağlamaktır. Devlet ekonomik durumuna göre birçok teşvik kredisi, hibe kredi, tarım kredisi, küçükbaş hayvancılık kredisi, büyükbaş hayvan kredisi vermektedir.

Geçmiş dönemde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı Müdüriyetler ve TKDK ismi verilen Kırsal Kalkınma kurumunca Türkiye’de birçok ilimizde Devlet destekli traktör kredisi verilmiştir. Şu an için IPARD projeleri ile özellikle büyükbaş hayvan yetiştiriciliği için yüksek miktarlarda kredi sağlanıyor. Örneğin gerçekten ödeme gücünüz var ise, 500 büyükbaş hayvan bulunan bir tesis açacağınızı dile getirseniz, IPARD destek veriyor ancak, şu an için hibe veya faizsiz Devlet traktör kredisi verilmiyor.

Kırsal Kalkınmanın Şu an ki Destekleri

Süt üretimi yapan çiftçiler, işletmeler, çiftlikler, Süt üretimi yapan çiftçiler, işletmeler, çiftlikler, Arıcılık yapan çiftçiler, Tıbbi ve aromatik bitki üreten çiftçiler, Dış mekan, iç mekan süs bitkisi yetiştiriciliği yapan çiftçiler diğer şartları da taşımak koşulu ile başvuruda bulunabilir. Ancak amacınız sitemizin tarımsal destekler bölümünü takip ederek, yeni bir hibe veya teşvik olduğunda haber alabilirsiniz.

Ziraat Bankası Çiftçilere Tarım Aletleri Kredisi Veriyor.

Ziraat Bankası tarafından da, traktör almak isteyenler için sabit veya değişken faizli yatırım ve işletme kredileri verilmektedir. Ziraat Bankası; tarım işi ile uğraşan ve işletme sahibi kişilere tarımsal mekanizasyon araçlarının kredili olarak satışını dair çıkarılan tebliğlere göre; zirai işletmelere ve ziraat ile ilgilenen ve belgeleyenlere sıfır km yeni kullanılmamış ve az kullanılmış en fazla 5 yaşındaki araçların alınabilmesi için krediler vermeye devam ediyor.

İlginizi Çekebilir:  KOSGEB Uyulamalı Girişimcilik Eğitimi

Yeni ve kullanılmamış traktörler için;

Yeni ve daha hiç kullanılmamış olan tarım aletlerinden traktör kredileri geri ödemeler 3 ayda bir, 6 ayda bir 12 ayda bir geri ödemeli olarak verilmekte, Alınacak olan tarım aletine ait daha alınmamış ama siparişi verilmiş proforma faturasının en fazla yüzde 75’ine kadar sabit faizli olmak üzere tarımsal mekanizasyon kredisi kullandırmaktadır. Ziraat bankası ile anlaşmalı bayilerden alınacak olan tarım aletlerinin alımında ise yine aynı koşullarda vade bitimine kadar sabit faiz garantisi ile uygun geri ödemeli kredi vermeye devam ediyor.

İkinci El Traktörler için;

İkinci el alınacak olan araçların en fazla 5 yaşında olmasını şart koyan banka kasko bedelinin yüzde 75’ine kadar sabit ve değişken faizli uygun geri ödemeleri yatırım kredisi vermeye devam ediyor.

  • Sizin için hesaplama yaptık. Banka ile görüştük. Tüm bankaları inceledik. Sonuç olarak; Ziraat Bankasının Bu iki kredisi hakkında ayrıntılı bilgiyi bu sayfadan alabilirsiniz.
  • Ziraat Bankası kafanıza yatmazsa Halkbank Traktör Kredisi veriyor. Halkbank’ta Devlete bağlı bir kamu bankasıdır. Halkbank’ı da değerlendirebilirsiniz.

Ayrıca katılım bankaları tarafından da çiftçilere traktör kredisi imkanı sunulmaktadır. Ancak bu bankaların çoğu 0 km traktör alınmasına imkan tanımaktadır. Türk Ekonomi Bankası traktör kredisi veren bankalar arasında yer alıyor. 60 aya varan vadeler ile kredi kullanmak mümkün oluyor. Yapı Kredi Bankası’ da 0 km traktör alımlarına imkan tanımaktadır. Ayrıca Akbank’ ın da traktör kredisi kampanyası bulunmaktadır. Akbank 2. el alımlarına da imkan tanımaktadır. QNB Finansbank’ ta tarımsal işletmelerin yatırım dönemlerine ait olmak üzere tarımsal ekipman alınmasına imkan sağlamaktadır. Bu kredilerin vadeleri genelde 7 yıl olmakla beraber ödemeler hasat dönemlerine göre düzenlenebilmektedir.

Ancak düşük faizli kredi kullandırılmasına ilişkin Resmi Gazete’ de yayınlanan kararla birlikte traktör kredisi verilecektir. Bu karar kapsamında, tarımsal mekanizasyon araçlarının alınması için zirai kredilendirme belgesi olması şartı ile traktörler alımları için yatırım dönemlerine ait olan krediler kullandırılabilecektir. Şayet traktörler ikinci el alınacaksa 8 yaş altında olması şartı aranacaktır. Bu krediler 2020 yılına kadar geçerlidir.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çiftçilerimize yönelik olarak mazot parası desteği verilmektedir. Ancak 2019 yılında Bakan Bekir Pakdemirli tarafından yapılan açıklamaya göre mazot desteği yerine elektrikli traktör desteği sağlanacaktır. Traktörün özellikleri hakkında bağlantıdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Sizin için hangi banka uygunsa o bankaya başvurun ancak, şu an ülkemizde hiçbir Kamu Kurumu Traktör Hibesi vermiyor. Lütfen dolandırıcılara dikkat edin ve elinizde ki üç kuruşu da onlara kaptırmayın. Saygıyla.

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir