"Enter"a basıp içeriğe geçin

Türkcell Kredi Notu Sorgulama (9 TL)

Aşağıdaki yazımızda sizlere Türkcell kredi notu sorgulama – öğrenme işleminin nasıl yapıldığını göstereceğiz. Herkesin çok kolay bir şekilde bu işlemi yapabileceğine inanıyoruz. Üstelik aşağıda kredi notu derecelendirme tablosuda ekledik bu tabloyu göz önünde bulundurarak sizlerde bankalara kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Bireylerin yanı sıra ticari ilişkilerde bulunan gerçek kişiler için de önemli bir ön bilgi olan Findeks Kredi Notu’nu öğrenmek isteyen Turkcell’lilerin tek yapması gereken, TC kimlik numaraları ve doğum yılını, aralarında bir boşluk bırakarak 1122’ye SMS ile göndermek. Bu bilgilere dayalı olarak bir önceki kredi notu, mevcut kredi notu ve kredi notu seviyesi (iyi, orta, kötü) SMS olarak kullanıcıya iletiliyor. Kişilerin cep telefonları ve TC kimlik numaralarının eşleştirilerek gerçekleştirilen sorgulamanın ücreti ise 9 TL.

Yaklaşık olarak bankaların kredi notu değerlendirmeleri aşağıdaki şekildedir.

En Riskli Orta Riskli Az Riskli İyi Çok İyi
1-699 700-1099 1100-1499 1500-1699 1700-1900

Kredi notu nedir, Neden bu kadar önemlidir?

Ülkemizde kredi değerlendirme kurumu adı altında kurulmuş bir yapı mevcuttur. Tüm bankalar kurulan bu ortak havuzdan bireylerin başka bankalar ile yapmış oldukları diyaloğu görürler ve mevcut yapı da yine bireyin başka bankalar ile yapmış oldukları bankalar ile + veya – lerine göre burada puan verir. Guruplar halinde oluşturulan cetvel de puanlar 1 den 1900 kadar oluşur ve yine içlerinden az riskli, riskli, orta riskli ve güvenilir olarak ayrılırlar.

İlginizi Çekebilir:  Kredi Notu Hesaplama

Şayet riskli gurupta yer alıyorsanız bankalardan kredi veya kredi kartı almanız bir hayli zordur. Bu durumlarda yer alan tüketiciler genelde sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar hakkında araştırmada bulunurlar ve kendilerine alternatif yol bulmaya çalışırlar. Bankaya gitmeden önce şayet aklınızda kredi notunuz ile ilgili bir soru bulunuyor ise bunu günümüz şartlarını ücretli veya ücretsiz olarak iki şekilde öğrenebilirsiniz. Sizlere bu iki yolunda nasıl işlev gördüğünü aşağıdaki başlıklarda anlatacağız.

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir