"Enter"a basıp içeriğe geçin

Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme ve Sorgulama

Günümüzde kredi ihtiyacı hızlı bir şekilde artış göstermekte bununla birlikte kredi notu kaç, kredi notum kaç olursa bu kadar, şu kadar kredi çekerim gibi sorular hızlı şekilde armaktadır. Kredivenotum.com bu sorularınızı cevaplıyor. Bütün detayları ile kredi notu öğrenme ve kredi notu sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bir bankadan kredi çekip çekemeyeceğinizi belirten not kredi notu olarak adlandırılır. Kredi notu, düzenli ödemeler, gelir durumu ve bankalar ile olan ilişkinize göre şekillenir. Bu not, BDDK tarafından belirlenir ve her banka ile paylaşılır. Bankalar kredilerde ve kredi kartlarında bu nota göre müşteriye limit belirler veya kredi talebini red eder.

Kredi notu, geçmişte sadece bankalar tarafından görülebiliyor olsa da, FİNDEKS adı verilen sistem sayesinde, artık isteyen herkes kendi kredi notunu öğrenebiliyor. İster bankalar, isterseniz FİNDEKS’in kendi sistemi üzerinden kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Kredi notu, ilk kez notunu öğrenecek kişiler için ücretsiz, daha sonrası için belli bir ücret karşılığında öğrenilebiliyor.

Kredi Notu Nedir?

Tüm finansal geçmişinizin ve bankalarla olan ilişkilerinizin ortak bir kuruluş tarafından (Kredi Kayıt Bürosu) toplanarak analiz edilmesi sonucunda oluşan kişiye özel puana “kredi notu” denir. Elde edilen kredi notu finansal kurumlar tarafından yeni kredi başvurularının ve diğer finansal taleplerin değerlendirilmesinde en önemli ölçüt olarak kullanılmaktadır.

Kredi notu terimi zaman zaman kredi puanı ya da kredi skoru olarak da kullanılır ancak temelde hepsi aynı şeyi ifade etmektedir. Yani kredi puanı aslında kredi notu ile aynı şeydir, bazen kredi skoru olarak da anılır.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Hemen aşağıda hazırlamış olduğumuz tablo kredi notu hesaplama şeklini göstermektedir.

Kredi Ödeme Düzeni %35
Mevcut Kredi Borç Durumu %35
Yeni Alınan Kredi %11
Kredi Kullanma Yoğunluğu %10
Diğer Faktörler  %9

Kredi notu KKB’ye bağlı Findeks tarafından temel olarak tablodaki bileşenlere göre oluşturulur. Tabloda görüldüğü üzere kredi notunun %70’ini “kredi ödeme düzeni” ve “mevcut kredi borç durumu” oluşturur.

Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi notuyla ilgili birçok kişinin öncelikle merak ettiği “kredi kullanabilmem için kredi notum kaç olmalı” sorusudur. Bu sorunun cevabı, başvuru yapmış olduğunuz bankaya ve gelir durumunuza göre değişiklik gösterecektir. Ancak bir genelleme yapmak gerekirse kredi puanınız 1.500 ve üzerinde ise kredi çekmek için uygunsunuz denilebilir.

Kredi Notu Risk Grubu Kredi Kullanma Durumu Kefil veya İpotekle
0 (Sıfır) Riskli Gelire Bağlı Kredi Kullanma İhtimali Var
1-699 En Riskli Çok Düşük Çok Düşük
700-1099 Orta Riskli Düşük Kredi Kullanma İhtimali Var
1100-1499 Az Riskli Gelire Bağlı Kredi Kullanma İhtimali Var
1500-1699 İyi Yüksek Genel Olarak Talep Edilmez
1700-1900 Çok İyi Çok Yüksek Genel Olarak Talep Edilmez
Tablo, Kredivenotum.com üzerinden bankalara kredi başvurusunda bulunan kullanıcıların verilerine göre sadece bilgi amaçlı bir “genelleme” olarak oluşturuldu.

FİNDEKS Üzerinden Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme

Kredi notunuzu, FİNDEKS üzerinden ücretsiz olarak öğrenmeniz mümkün. Sistem, ilk kez kaydolan kullanıcılarına ücretsiz olarak bir defaya mahsus kredi notu bilgilendirmesi yapmakta. Kredi notunuzu öğrenmek için tek yapmanız gereken, FİNDEKS’e kaydolmak. Daha sonra finansal bilgileriniz bir defaya mahsus, ücretsiz olarak gönderiliyor.

İlginizi Çekebilir:  Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Eğer daha sonra FİNDEKS üzerinden kredi notunuzu öğrenmek isterseniz ücret ödemeniz gerekli. Gerekli ücreti ödemeniz halinde, 24 saat boyunca istediğiniz zaman kredi notunuzu öğrenmeniz mümkün.

Bankalar Üzerinden Kredi Notu Öğrenme

Kredi notunuzu bankanızdan da öğrenebilirsiniz. Kullandığınız bankanın internet şubesi üzerinden kredi notunuza her an ulaşabilirsiniz. Ancak ilk kez alıyor olsanız bile, bankalar üzerinden yapılan kredi notu sorgulama işlemlerinden ücret alınmaktadır. Bankanızın ücretlendirme politikasına göre belli bir ücret ödeyerek kredi notunuzu istediğiniz her an öğrenebilirsiniz.

Diğer Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme Yöntemleri

Kredi notunuzu ücretsiz olarak öğrenebileceğiniz çok sayıda servis bulunmuyor. Bu işlem, bankalar tarafından belirlenen özel bir kuruluş tarafından gerçekleştirildiği için, neredeyse tüm bankalar bu işlemlerde belli bir ücret politikasına sahip.

Genellikle 5 ile 10 Tl arasında değişen bir fiyata kredi notunuzun güncel durumunu öğrenmeniz mümkün. Kullandığınız bankanın internet şubesinden veya FİNDEKS üzerinden bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
Bazı bankalar sadık müşterilerine kredi notu öğrenme işlemini ücretsiz olarak gerçekleştirebiliyor. Bu gibi durumlarda, müşteri ayda belli sayıda kredi notunu herhangi bir ücret ödemeden sorgulayabiliyor.

Eğer ilk kez FİNDEKS sistemine dahil olmuyorsanız veya bankanız tarafından sizin için özel olarak yapılan ücretsiz kredi notu sorgulama promosyonu bulunmuyorsa, bu işlemi ücretsiz olarak gerçekleştirebileceğiniz herhangi bir yöntem bulunmuyor.

Bazı bankalar, kredi başvuruları sırasında kendi sistemleri üzerinden sorguladıkları kredi notunuzu ücretsiz olarak müşterilere iletebilmekte. Tamamen bankanızın inisiyatifinde olan bu durumu kullanarak, kredi başvurusunda bulunup bankanın sorguladığı kredi notunu ayrıca talep etmeniz mümkün. Bu işlemden kimi banka ücret almazken, kimileri masraf adı altında ücret talep edebilmektedir. Bazı bankalar ise bu yöntem ile kredi notu paylaşımı yapmamakta.

Bu yöntemler dışında, FİNDEKS’in veya diğer bankaların kampanyalarını takip ederek, zaman zaman ücretsiz olarak sundukları kredi notu sorgulama hizmetinden yararlanmanız mümkün.

Sms ile Kredi Notu Öğrenme

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte bankalar da müşterilerine en hızlı hizmeti verebilmek için teknolojiyi yakından takip etmektedir. Anlaşmalı operatörler ile artık cep telefonunuzdan tek bir sms göndererek kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Bunun karşılığında da belli bir ücreti ödemek zorundasınız. Şimdi de sms ile kredi notu sorgulama işlemlerine göz atalım. Aşağıda yer alan sorgulama, operatör ve KKB tarafından ücret karşılığında yapılmaktadır.

Turkcell sms ile kredi notu sorgulama:

TC Kimlik Numarası boşluk Doğum Yılınız yazdıktan sonra 1122’ye gönderin. (Örn: 12345677555 1980)

Avea sms ile kredi notu öğrenme:

TCKN ile birlikte Doğum Yılınızı aralarında bir boşluk olarak 1122’ye gönderin.

Vodafone sms ile Kredi Notu Sorgulama:

Vodafone Hat kullanan kişiler de “TC Numarası Doğum Yılı” yazarak 1122’ye sms gönderebilir.

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir